Image

Aktuality, zprávy z činnosti MAS Holicko

Pardubický kraj vyjel za inspirací do MAS Opavsko

Aktuality čtvrtek, 26 září 2019

19. – 20. září 2019 – poslední letní dny připravila MAS Holicko pro členy Krajské sítě Pardubického kraje exkurzi do zvlněného regionu MAS Opavsko.

První zastávkou byla návštěva na ekofarmě Františkův dvůr v Klokočově, která se věnuje chovu skotu, ovcí, koz a unikátního plemene chladnokrevného koně – Slezského norika. V rámci prohlídky a výkladu o hospodaření na farmě byla i ochutnávka mléčných produktů z místní sýrárny. Z příjemného venkovského prostředí vedly další kroky exkurze do města Budišov nad Budišovkou na návštěvu „chytrého“ energetického řešení první inteligentní mikrosítě. V tomto městě se rozhodli vytvořit místní distribuční síť tepla a elektřiny s inteligentním řídicím systémem. Úsporné ekologické vytápění a dodávka elektřiny částečně pokrývají spotřebu základní školy, kulturního domu a městského úřadu. Na tento koncept navazuje i místní obecní osobní elektroautomobil, kterým je šetrně zajišťována potřebná doprava.

Přímo ve městě pokračovala exkurze do Muzea břidlice, kde proběhlo seznámení se s aktivitami muzea a s historií regionu, který je s hornictvím břidlice úzce spjat. Břidlice byla v tomto regionu klíčová hornina a o její oživení a zpřístupnění se snaží Spolek Zálužné. Díky jeho iniciativám se exkurze mohla projít částí naučné stezky Krajiny Břidlice a navštívit Raabovu štolu. V současnosti se již jedná o místo s ukončenou těžbou, které patří mezi důležitá zimoviště netopýrů. Čtvrteční den byl zakončen v Hradci nad Moravicí, kde se ještě do pozdních hodin diskutovala témata regionálního rozvoje a budoucího programovacího období 2020+, a to dokonce s Ing. Jiřím Kristem, předsedou NS MAS ČR.

Páteční ráno patřilo opět zemědělskému provozu. V Kyjovicích byla představena farma rodiny Tvarůžkových, která hospodaří na více než tisícovce hektarů půdy a chová tři stovky mléčného a stovky masného skotu. Rodinná tradice sahá dle písemných zdrojů do let 1760. Poté exkurze zavítala do cukrářské a pekařské výrobny Kamahaj v Hradci nad Moravicí, jejíž produkty mají certifikaci regionálního produktu Opavské Slezsko. Vůni vanilky a čokolády vystřídala v Oticích vůně chryzantém a bazalky. Poslední velmi milou návštěvou bylo tedy zahradnictví bratrů Weissových, kteří zajistili nejen prohlídku celého provozu, ale i příjemné domácí pohoštění.

Doslova třešničkou na dortu pak byla prohlídka bílého a červeného zámku v Hradci nad Moravicí, po které již následovala cesta zpět do Pardubického kraje. Velké díky patří Petře Chroustové z MAS Opavsko, která se po celou dobu 32 členné výpravě věnovala a celý region svým povídáním přiblížila.

Naposledy změněno 26. 09. 2019

Kalendář aktualit

« Červenec 2024 »
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Aktuality

Footer Logo

MAS Holicko, o.p.s.
Holubova 1
534 14 Holice
IČ:275 11 448
Datová schránka: 8ueebbq

Adresa kanceláře

 
 
MAS Holicko, o.p.s.
Náměstí T. G. Masaryka 1096
534 01 Holice
(ve dvoře mezi Policií ČR a Úřadem práce)
 

Zůstaňte s námi